בחזית הרפואה

יתרונות הסימולציה הרפואית

על מ.ט.ס - המרכז לטכנולוגיה וסימולציה המדמה בית חולים ובו מתרגלים ומתאמנים צוותים רפואיים מצבי טיפול מורכבים בסביבת למידה חווייתית באופן הקרוב ביותר להתנהלות בסיטואציות אמת

טיפול בחדר מיון (צילום: אילוסטרציה)

מאת נטע פור אייזנברג, מנהלת מ.ט.ס - המרכז לטכנולוגיה וסימולציה, המרכז הרפואי איכילוב - תל אביב

כולנו מכירים את האמרה המוכרת "ניסיון מוביל לשלמות" - Practice makes perfect. האם אכן כך? זהו, שלא תמיד. Practice makes permanent - כלומר, ניסיון עשוי להוביל להרגל, לקיבעון, לעתים של תהליכי עבודה לא נכונים. מה עושים? "מסמלצים" - אימון מקצועי, מובנה, מלווה במשוב מפורט ומדויק מוביל לשלמות.

בסימולציה איכותית מתרחש תהליך למידה משמעותי שמעלה את המודעות של הלומד לפרטים, לשלבים, לפעולות ולאופן קבלת ההחלטות המרכיבים את התהליכים שבהם הוא משתתף. למידה כזו מרחיבה את מודעות המתאמן לאפשרויות הבחירה הקיימות בתוך תהליך העבודה, מחזקת את תחושת השליטה שלו בסיטואציה ומעודדת אותו לקחת אחריות על אופן התנהלותו ועל תוצאותיה.

כשטעויות הופכות להזדמנות ללמוד

סימולציה היא טכניקת למידה המדמה ולעתים מעצימה חוויות אמיתיות, בסביבה הטבעית או בסביבה דומה מאוד, שמתקיימים בה המאפיינים המשמעותיים של ההתרחשות האמיתית, והיא מאפשרת ומעודדת מעורבות פעילה של המתאמן.

לסימולציה הרפואית ארבע מטרות עיקריות: למידה, הערכה, מחקר ושיפור בבטיחות המטופל.

ללמידה סימולטיבית בעולם הרפואה יתרונות ברורים:

  • יכולת להתנסות חוזרת, מותאמת ליכולות ולקצב הלמידה של המתאמן, עד הגעתו לרמת המיומנות הנדרשת ולשיפור בתחושת הביטחון, טרם הקשר עם המטופל.
  • סביבה בטוחה שבה ניתן להביע חשש, לשאול שאלות ולהתעמק בסיטואציות מורכבות.
  • סביבה שבה טעויות הופכות להזדמנויות ללמידה.
  • פחות חשיפה של מטופלים להתנסות של "טירונים" ולסכנות.

מ.ט.ס - המרכז לטכנולוגיה וסימולציה

מ.ט.ס הוא מרכז למידה טכנולוגי מתקדם שייעודו תהליכי למידה ואימון בסביבה חדשנית סימולטיבית המדמה מצבי מתן טיפול רפואי, סיעודי פארא-רפואי ולכל מקצועות הבריאות.

מ.ט.ס בנוי כמרכז למידה חווייתי, המדמה בית חולים בשטח של כ-500 מ"ר. בבית החולים מגוון חדרים מותאמים לצרכים ולפרוצדורות רפואיות, ציוד רפואי אותנטי, בובות סימולציה מתוחכמות, שחקנים, מערכות צילום ושמע מהמתקדמות בתחום, המאפשרים תרגול ואימונים המדמים מצבי טיפול מורכבים בסביבת למידה המתנהלת באופן הקרוב ביותר להתנהלות בסיטואציות אמת.

המרכז מספק פלטפורמה בטוחה ללמידה וטעייה, בסביבה מובנית ומבוקרת המעודדת את הצוותים הרפואיים להתאמן ולהתנסות בתהליכי חקר, הערכה ומשוב, ללא חשיפת הלומדים או המטופלים לסכנה העלולה להתרחש בשלבי הלימוד.

כוחו וייחודיותו של המרכז ביכולתו להעניק הנחיה מקצועית תוך מתן דגש על תחקור פעולות ותהליכים ומתן משוב מקצועי ומפורט של המומחים הטובים בארץ מצוות המרכז הרפואי תל אביב.

גישת התחכים - תחקור ברוח חיובית

התחכים הוא מפגש בו משתתפי האימון מנהלים תהליך מקצועי שמטרתו להעמיק את הלמידה שהתרחשה במהלך התרגול, למקסם את השיפור במיומנויות שניתן להפיק מהסימולציה. המשתתפים בוחנים מחדש את ההתרחשויות ומגיעים לתובנות שיסייעו לניהול טוב יותר של מקרים עתידיים דומים לתרחיש שתורגל.

התחקור מתרחש בתום התרגול ומונחה על ידי מדריך מקצועי ומנוסה, שמנהל את התהליך בגישה חיובית ותוך שמירה על סביבה פסיכולוגית בטוחה. המדריך מתחקר עם המשתתפים את התחושות והספקות אשר עלו בהם במהלך האימון  ובדרך זו מעורר אצלם חשיבה ביקורתית אשר מביאה לתובנות אישיות של המתאמנים אודות הביצועים שלהם.

כל משתתף בסימולציה מקבל גם משוב אישי, שבו ניתן לו תחילה מידע ממוקד ואובייקטיבי אודות תפקודו בתרגול. המשוב המקצועי מתפתח לכדי תהליך משתף שבו משתקפות תבניות החשיבה והפעולה האישיות של הלומד, תבניות שהתפתחו בהתאם לניסיונו הקודם ומתבססות על ידע, גישה, תחושות, מטרות, פרשנויות ותפישות. תהליך משוב מקצועי יעלה את המודעות של המתרגל לצורת החשיבה דרכה הוא מפרש את המידע החדש וישפר את יכולתו לעבד את המידע באופן שיתורגם לתהליך התפתחות בונה ולשיפור בביצועים.

שאיפתנו במ.ט.ס היא להטמיע תרבות למידה מתמשכת, חווייתית ואפקטיבית באמצעות סימולציות, בתחומים הרפואי, התקשורתי והבטיחותי, במרכז הרפואי ובארץ. זאת, על מנת לשפר את איכות הרפואה באמצעות שיפור במיומנויות קליניות, במיומנויות תקשורת ובהיבטי בטיחות המטופל.

בין התחומים שבהם מתקיימות הכשרות במ.ט.ס: רפואה דחופה, רפואה פנימית, נשים, כירורגיה, הרדמה, פגים, רפואה דחופה ילדים, אולטרסאונד, מיומנויות תקשורת, המטפל כאדם, טיפול ממוקד מטופל ועוד.

אנו במרכז לטכנולוגיה וסימולציה מאמינים כי על מנת לחולל שינוי חיובי משמעותי בתהליך טיפול רפואי, נחוצים למטפל מודעות עצמית, חמלה וכישורי תקשורת. לכן, מתקיימים במ.ט.ס מסלולי הכשרה ייחודיים המתמקדים במטפל כאדם, לפיתוח כלים ומיומנויות לחוויית מטפל מיטיבה, לשיפור באיכות חיים ולהפחתת שחיקה, ואימונים לשיפור תקשורת אכפתית אמפטית ויעילה המיושמת במפגש ממוקד מטופל.

במ.ט.ס מוזמנים להתאמן צוותים ממוסדות רפואיים בארץ ובעולם: רופאים בכל שלבי ההכשרה וכן לאחר ההתמחות, אחיות, עוזרי רופא, מקצועות פארא-רפואיים, מקצועות הבריאות, נותני שירות רפואי.

פרטים אצל מנהלת המ.ט.ס, נטע פור אייזנברגnettap@tlvmc.gov.il , 03-6947666

נושאים קשורים:  בחזית הרפואה
תגובות