בחזית הרפואה

סרטן חלל הפה – חשיבות האבחון המוקדם

על פועלה של המחלקה לכירורגיית פה ולסתות והמרפאה לרפואת הפה באבחון סרטן חלל הפה ובטיפול מכין לחולה האונקולוגי, בתופעות הלוואי המיידיות ובטווח הארוך

מאת פרופ' אילנה קפלן, רופאה בכירה, היחידה לכירורגיית פה ולסת, המערך לאף, אוזן גרון, ניתוחי ראש צוואר, פה ולסתות, מנהלת השירות לפתולוגיה אורלית, במכון לפתולוגיה, המרכז הרפואי איכילוב – תל אביב

סרטן חלל הפה מהווה כ-5% מכלל מקרי הסרטן. גורמי הסיכון הידועים כוללים: שימוש בטבק, צריכת אלכוהול ובחלק מהמקרים וירוס הפפילומה. בנוסף ידוע כי רוב מקרי הסרטן של ריריות חלל הפה מתפתחים מנגעים טרום סרטנים, שמתבטאים כשינויים בצבע ובמרקם של הרירית, ואלה ניתנים לזיהוי יחסית בקלות בבדיקת חלל הפה. יש חשיבות רבה לזיהוי מוקדם, שמאפשר טיפולים כירורגיים מוגבלים יותר, עם פגיעה מינימלית אסתטית ותפקודית.

במחלקה לכירורגיית פה ולסת פועל צוות הכולל מומחים בכירורגיית פה ולסתות ומומחים ברפואת הפה ובפתולוגיה אוראלית, בעלי ידע וניסיון ייחודי רב באיתור ובטיפול בנגעים טרום ממאירים ובסרטן חלל הפה.

בנוסף לבדיקה הקלינית עומד לרשות הרופאים מכשיר עזר חדשני (וולסקופ) אשר משתמש בתכונה של אוטו-פלואורסנציה של הרירית: תאורה באורך גל מסוים שמספק המכשיר מאפשרת להבדיל בין רירית תקינה לבין רירית עם שינויים טרום ממאירים או ממאירים. רירית תקינה זורחת בצבע ירוק, בעוד שאזורים שאינם זורחים מצביעים על פוטנציאל לממאירות. בעזרת המכשיר ניתן לזהות אזורים בסיכון, להחליט מאיפה לקחת את הביופסיה בצורה מדויקת יותר, ואף ניתן להיעזר במכשיר לצורך מעקב. כרגע, זהו אחד משני המכשירים היחידים מסוג זה שקיימים במדינת ישראל.

כיוון שחלל הפה נגיש בקלות לבדיקה ללא צורך בהרדמה ובצורה לא פולשנית, ובעזרת אמצעי העזר החדשני, אנחנו מקווים להקטין את אחוז המקרים של סרטן חלל הפה שמתגלים בשלבים מתקדמים (ולמרבה הצער, זו המציאות הנוכחית) ולהגיע לאבחנה ולטיפול מוקדם ככל האפשר.

מניעה והפחתה של תופעות לוואי בחולים אונקולוגיים

אספקט נוסף שקשור לטיפול בסרטן באיברים שונים, כגון סרטן השד והערמונית, הוא תופעות לוואי של טיפולים כימותרפיים וטיפולים ביולוגיים שהחולים מקבלים. במרבית המקרים, תופעות לוואי כוללות פצעים, פריחה וכאבים בחלל הפה, עד כדי צורך להפסיק טיפול או להפחית את מינון התרופות. במרפאה של רפואת הפה ניתן לקבל עזרה בטיפול בתופעות הלוואי הנ"ל, על מנת לשפר את איכות החיים של החולים ולאפשר להם את השלמת הטיפול האונקולוגי המתוכנן.

מלבד הטיפול בתופעות הלוואי כשהן כבר קיימות, ניתן במידה רבה למנוע או להקטין אותן על ידי הכנה של חלל הפה לפני התחלת הטיפול האונקולוגי. כיוון שטיפולים אונקולוגיים מפחיתים במידה רבה את יכולת התנגודת של מערכת החיסון נגד זיהומים, הסרה של מוקדי זיהום ממקור דנטלי, הסרת אבנית, טיפול בחניכיים והדרכה לשמירה על בריאות חלל הפה לפני התחלת טיפול אונקולוגי, יכולות להפחית בצורה משמעותית את הסבל והסיבוכים במהלך הטיפול. לשם כך יש להפנות את החולים בזמן לאבחנה ולטיפול בהתאם בזמן הקצר ביותר על מנת לא לגרום לעיכוב בטיפול אונקולוגי.

פנייה לרופאי השיניים בקהילה לא תמיד נותנת מענה מתאים, כיוון שאין ברשותם את המומחיות והידע שקשור לטיפול בחולים עם מחלות ממאירות, תוך התייחסות ספציפית למשמעות הנגזרת מהמחלה עצמה ומהטיפול התרופתי או הקרינתי הרלוונטי.

לחלק מהטיפולים תופעות לוואי שאינן חולפות עם הזמן, כגון יובש פה, הפרעה בטווח הפתיחה של הפה ועוד. גם לתופעות אלו ניתן לעזור במידה מסוימת, בהתייעצות עם המומחים במחלקה.

לתרופות מסוימות נוגדות ספיגת עצם (שניתנות בין השאר לחולים עם גרורות בעצמות הגוף), סיכון לתופעות לוואי קשות במידה ומתפתח זיהום בעצמות הלסת על רקע דנטלי, או שיש צורך בביצוע עקירות בזמן שהחולה כבר מטופל בתרופות הנ"ל. לכן, קיימת חשיבות רבה טרם התחלת הטיפול בנוגדי ספיגת עצם לבדיקתו של החולה על ידי מומחה בכירורגיית פה ולסתות או רפואת הפה, מומחה שמכיר את המשמעויות לטווח הארוך של התרופה ואת ההנחיות לטיפולי שיניים החיוניים לפני תחילת הטיפול הנ"ל, וזאת כדי להקטין במידה משמעותית את הסיכונים לנמק של עצמות הלסת כסיבוך.

לסיכום, למחלקה לכירורגיית פה ולסתות, כולל המרפאה לרפואת הפה, תפקיד חשוב הן באבחנה מוקדמת של מצבים טרום סרטניים ושל סרטן חלל הפה, בטיפול המכין לחולה האונקולוגי לקראת הטיפולים במחלת הסרטן, טיפול בתופעות הלוואי המיידיות תוך כדי טיפול וגם בתופעות לוואי לטווח הארוך עם השלמת הטיפול האונקולוגי. לצוות המחלקה הצטרף לאחרונה רופא שמתמחה בטיפול בכאבים באזור הפנים והלסתות, שמסייע אף הוא לחולים אונקולוגיים.

נושאים קשורים:  בחזית הרפואה
תגובות