חדשות

אפשרות הבחירה ללא תשלום של מנתח אחראי תורחב גם לבתיה"ח של ה"כללית"

יו"ר הר"י דורש לדון עם משרד הבריאות במהלך: "אנו עומדים בפתחו של הסכם קיבוצי חדש ומדובר בשינוי בעבודת הרופאים עם השלכות על ההתמחות"

בבתי החולים שיבא, וולפסון, רמב"ם ואיכילוב ניתנת כיום האפשרות הבחירה, ללא תשלום, של רופא מנתח אחראי ומגמה זאת צפויה להתרחב גם לבתי החולים של שירותי בריאות כללית, כך מדווח הבוקר (ב') "דה מרקר" בכתבה של רוני לינדר. בדיווח נמסר כי משרד הבריאות תומך במהלך.

ב"איכילוב" – כבר לפני כמעט עשור מתאפשרת בחירת מצנתר וברמב"ם מאז כחמש שנים בחירת מנתח במחלקת אף-אוזן-גרון. בינואר 2018 החל "שיבא" בפיילוט בנושא הזה באגף הכירורגיה הכללית. מתחילת ינואר השנה ועד 7 במרץ בוצעו ב"שיבא" במתכונת זאת 1,278 ניתוחים, רובם בכירורגיה כללית (486) ופרוקטולוגיה (424). בית החולים מסר כי בשיעור הכולל נכללים גם ניתוחים במחלקות אחרות וכי יש כוונה להרחיב את אפשרות בחירת המנתח לתחומי הלב וגם לגבי תחומים נוספים.

מ"וולפסון" נמסר כי בית החולים נערך לקדם מהלך זה בכל המחלקות הכירורגיות כבר בחודשים הקרובים. בינתיים, מתאפשרת בחירת המנתח בכירורגית כלי דם וכירורגיית ילדים. ב"איכילוב" מתאפשרת הבחירה במחלקות הנוירוכירורגיות (מבוגרים וילדים) וגם בכירורגיית ילדים. בכוונת בית החולים להרחיב את הבחירה בהדרגה.

בדיווח נמסר כי שורה של צעדים שננקטו לשם ריסון הרפואה הפרטית הם שהובילו לשינוי הזה, ביניהם ההחלטה לאפשר לקופות החולים להפנות ניתוחים במימון ציבורי (טופס 17) לבתי החולים הפרטיים במסגרת רפורמת קיצור התורים. בשירותי בריאות כללית מונה צוות מיוחד לבדיקת יישום התכנית.

עוד נמסר בדיווח כי יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, פנה במכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב ותבע שהשינוי הזה יתרחש במשא ומתן עם הר"י כיוון שמדובר בשינוי בעבודת הרופאים תחת הכותרת של בחירת מנתח. "למהלך השלכות על ההתמחות וכל רצון לשנות בסדרי עבודת הרופאים חייב להיעשות במשא ומתן עם הר"י", ציין פרופ' חגי והוסיף: "המהלך נראה תמוה בעת הזו, כשאנו עומדים בפתחו של הסכם קיבוצי חדש, ונראה שהוא נעשה כדי לקבוע עובדות בשטח וליצור יתרון מסוים במשא ומתן".

נושאים קשורים:  הר"י,  בחירת מנתח,  שיבא,  וולפסון,  רמב"ם,  יו"ר הר"י פרופ' ציון חגי,  כירורגיה,  הכללית,  התכנית לקיצור תורים,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
25.03.2019, 19:10

אם משלמים על כך לרופא זה הוגן אם לא אנו הרופאים צריכים להתנגד לכך

אנונימי/ת
25.03.2019, 19:10

אם משלמים על כך לרופא זה הוגן אם לא אנו הרופאים צריכים להתנגד לכך

אנונימי/ת
25.03.2019, 19:12

מה זאת אומרת אחראי? המתמחה מנתח והבכיר משגיח? האם מישהו יודע?

25.03.2019, 19:50

כן בוודאי. לפי מה שפורסם בעבר כאן זו העסקה: המטופל יכול לבחור את המנתח הבכיר אבל הוא מודע לכך שיש בניתוח מתמחה שגם משתתף באופן פעיל בניתוח. להבנתי זה מה שהחל לפעול בתל השומר

אנונימי/ת
25.03.2019, 19:49

הר"י חייבת להתנגד לכך. מי שרוצה לבחור מנתח שיעשה את זה באופן פרטי בלבד.

בחירת רופא בבתי"ח ציבוריים הוא ברכה, ואם יוסיפו לזה ביצוע שר"פ בבתי"ח ציבוריים זאת תהיה הצלת מערכת הבריאות. במקום שבלולים והרופאים יגררו לבתי"ח פרטיים הם יטפלו וינתחו את החולים במערכת הציבורית, בשעות אחר"צ, בתשלום נוסף לרופאים ולצוותים. התורים יתקצרו, החולים יטופלו, התורים יתקצרו, ניתוחים מורכבים יבוצעו בבוקר וניתוחים פשוטים אחה"צ, הרופאים והצוותים ירוויחו כסף נוסף, מרפאות ומכונים יפעלו גם אחר"צ ולבתיה"ח והמרפאות ישאר כסף לציוד, תקנים, פיתוח ומחקר.
ממש חזון אחרית הימים
שנים נלחמו הועדים בהנהלה עבור השינוי בבתיה"ח של קופ"ח, האם יתכן שהאסימון ירד ? הלוואי

אנונימי/ת
26.03.2019, 12:12

כבר ראינו את תוצאותיו הרות האסון של השר"פ בהדסה. מי שמעונין ברפואה פרטית שיתכבד וישלם עבור התשתיות וכ"א שנחוצים לו לצורך כך. ההשקעה העצומה בתשתיות בתי החולים נעשת למען החולים. הרופאים מקבלים שכר כמו כל העובדים המכובדים האחרים, במערכת זו.

אנונימי/ת
26.03.2019, 21:17

צודק לגמרי
זאת אחת הדרכים הטובות לדאוג לזה שרופאים בכירים יהיו בבית חולים גם אחרי הצהריים ובערב, וזה יציל את הרפואה הציבורית שזו אחת הבעיות העיקריות שלה שהרופאים לא מתפרנסים בה ולא נמצאים מספיק זמן בבית חולים!

אנונימי/ת
28.03.2019, 12:11

במערכת הציבורית נשארו המנתחים והרופאים הפחות מוצלחים, שאין להם גב לעבוד בפרטי. כך תהיה בחירה מעניינת. בין בינוני לפחות מבינוני.
המטופלים יודעים לאן ללכת.