בחזית הרפואה

חשיבות השיקום הנוירולוגי – תכניות שיקום ייחודיות לטרשת נפוצה ולפרקינסון

תכניות רב תחומיות המותאמות אישית לחולי טרשת נפוצה ופרקינסון הן חדשה חשובה ומשמחת לעשרות אלפי חולים אשר יוכלו ליהנות במסגרת אשפוז יום שיקומי מהטיפול המודרני והמתקדם ביותר

22.08.2018, 16:22

מאת ד"ר קרן רגב, רופאה בכירה, המרפאה לנוירואימונולוגיה, המערך הנוירולוגי, המרכז הרפואי איכילוב ת"א

הגישה למחלות נוירולוגיות עוברת בשנים האחרונות מהפכה הן בהיבטים הרפואיים-פרמקולוגיים והן בגישה הכוללנית לחולה הנוירולוגי. אנו נעים מגישה מסורתית של ליווי רפואי לגישה שיקומית של צוות רב מקצועי מכוון לשיפור תפקודי ושמירה על איכות חיים.

בתקופה זו אנו עמלים על בניית תכנית משותפת למערך הנוירולוגי ולמערך השיקום על מנת להציע מענה שיקומי ייחודי למחלות הנוירולוגיות טרשת נפוצה ומחלת פרקינסון.

שיקום בטרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה דמיאלנטיבית, דלקתית כרונית של מערכת העצבים המרכזית אשר מתבטאת בחסרים נוירולוגים מגוונים אשר נובעים מהצטברות נגעים דמיאלנטיבים באתרים שונים של מערכת העצבים המרכזית כולל המוח, חוט השדרה ועצבי הראייה. המחלה שכיחה יותר בקרב נשים ומסתמנת בדרך כלל בגיל צעיר, באופן קלאסי בעשור השלישי לחיים.

על אף ההתקדמות העצומה שהושגה בשנים האחרונות בטיפול בטרשת נפוצה, למטופלים רבים אין די בטיפול תרופתי על מנת לסייע בהתמודדות עם כל תסמיני המחלה והתקדמותה. השיקום בטרשת נפוצה מהווה נדבך מרכזי בטיפול ומוסיף אסטרטגיות שאינן פרמקולוגיות. השיקום מתחיל כבר עם אבחנת המחלה ומתמקד בשיפור ושימור התפקוד, השגת עצמאות מירבית ושיפור איכות החיים באמצעות תכנית מובנית להשגת מטרות שאותן מציב לעצמו המטופל בשיתוף עם הצוות המטפל.

מחקרים רבים הדגימו ראיות מוצקות ליעילות ולערך הרב בהתערבות שיקומית אינטנסיבית במישורים רבים, ביניהם שיפור איכות החיים כפי שמודגם בשאלוני איכות חיים, שימור התפקוד התעסוקתי, שיפור המעורבות החברתית, התפקוד הסנסורי-מוטורי, מניעת נפילות ועוד.

השיקום מתחיל בהערכה רב תחומית הכוללת רופא שיקום, אחות, פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, קלינאי תקשורת, פסיכולוג ועובד סוציאלי. במסגרת הערכה זו מתבצע ניתוח של מצב המטופל, צרכיו הייחודיים, הצבת מטרות ובניית תכנית טיפול אינדיבידואלית הכוללת משלב של טיפולים אישיים וקבוצתיים בקרב קבוצה של מטופלים הלוקים באותה מחלה ומתמודדים עם קשיים דומים.

לחולים יוצעו שירותים מגוונים הכוללים: פיזיותרפיה, הידרותרפיה, טיפול ייחודי ומתקדם לשיקום ההליכה באמצעות מערכת של מציאות מדומה, ליווי פסיכולוגי פרטני ובמסגרת של קבוצות תמיכה, שיקום קוגניטיבי, סדנה סנסורימוטורית בטרשת נפוצה, סימולציית נהיגה, הדרכת אחיות בנושא מערכת השתן, מעקב רפואי וסדנת Patient education במסגרתה יודרכו המטופלים על אודות מחלתם ודרכי ההתמודדות במישורי החיים השונים.

שיקום במחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון היא מחלה מוחית ניוונית. המחלה נגרמת על ידי שילוב של גורמים סביבתיים ותורשתיים. המחלה נובעת מאובדן תאי עצב האחראים על ייצור דופמין, שהינו מוליך המשמש להעברת מסרים עצביים בין גרעיני הבסיס (אזור במוח שאחראי על איכות התנועה) לבין השרירים.

תסמיני המחלה נחלקים לתסמינים מוטוריים הכוללים איטיות בתנועה, נוקשות שרירים, רעד במנוחה, הפרעה בשיווי משקל, הפרעות הליכה, נפילות וקיפאון בהליכה, הפרעות דיבור וקשיי בליעה; ולתסמינים שאינם מוטוריים כולל הפרעות במערכת העיכול, דיכאון, אובדן מוטיבציה, ירידה קוגניטיבית, הפרעות בזיכרון, נפילות לחץ דם, הפרעות במתן שתן ובתפקוד המיני, הזעת יתר, סבוראה בעור ועוד.

שכיחותה של מחלת הפרקינסון עולה עם הגיל ולאחר גיל 65 היא מאובחנת אצל 2%-1% מהאוכלוסיה. ההערכה היא כי בישראל חיים כ-25 אלף חולים.

הטיפול במחלת פרקינסון מתבסס בעיקר על טיפול תרופתי ועידוד לפעילות גופנית אינטנסיבית. התוצאה היא שיפור באיכות חיי החולים בשלבי המחלה המוקדמים. אולם, לחולי פרקינסון מתקדמים יש קשיים תפקודיים משמעותיים המובילים לירידה באיכות חייהם ובתפקודם החברתי והתעסוקתי.

יעילותה של התערבות שיקומית במחלת פרקינסון הודגמה בסקירות מדעיות רבות. בין השאר הוכחה ירידה בשכיחות נפילות, שיפור בהליכה ויציבה, במדדי איכות חיים ובשימור התפקוד התעסוקתי. במהלך שלוש השנים האחרונות, צוות היחידה להפרעות תנועה במוסדנו לוקח חלק פעיל בתכנית שיקום אינטנסיבי אמבולטורי למטופלי פרקינסון במרכז עזרה למרפא. תוצאות תכנית זו מדגימות שיפורים תפקודיים משמעותיים בתחומים שונים.

במסגרת שדרוג אשפוז היום השיקומי, נבנית תכנית חדשה של התערבות אינטנסיבית רב תחומית שבה יוצע לחולי פרקינסון טיפול מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לצרכיו. חלק מהטיפולים יינתן באופן פרטני וחלקם בקבוצות ואלה יכללו: פיזיותרפיה, הידרותרפיה, טיפול ייחודי ומתקדם לשיקום ההליכה באמצעות מערכת של מציאות מדומה, ליווי פסיכולוגי פרטני ובמסגרת של קבוצות תמיכה, שיקום קוגניטיבי, סימולציית נהיגה וטיפול בתפקודי הדיבור והבליעה.

הוספת תכניות ייחודיות ורב תחומיות המותאמות אישית לחולי טרשת נפוצה ופרקינסון היא חדשה חשובה ומשמחת לעשרות אלפי חולים אשר יוכלו ליהנות במסגרת אשפוז יום שיקומי מהטיפול המודרני והמתקדם ביותר. אנו מלאי תקווה לספק למטופלים מעטפת שלמה ורב מערכתית שתסייע בשיפור ובשימור התפקוד בזירות החיים השונות. הטיפול מוכר על ידי כל קופות החולים ודורש טופס 17 לאשפוז יום שיקומי.

נושאים קשורים:  בחזית הרפואה
תגובות
12.09.2018, 07:26

היכן ניתן הטיפול המערכתי הזה וכיצד ניתן לפנות?