חדשות

תוכנות טלה-רפואה למעקב אחרי ניוון מקולרי גילי והיתרונות לחולים

לאחרונה נעשה שימוש ב"טלה מדיסין" לאבחון וניטור של מחלות עיניים. על שלוש טכנולוגיות חדשניות שקיבלו את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי

מערכת ה-ForeseeHome. תוצאות הבדיקה מועברות בזמן אמת

האפשרות לשתף מטופלים במעקב אחרי מצבם הרפואי צוברת תאוצה בשנים האחרונות בתחומים שונים ברפואה. לדוגמה, מטופלים יכולים כיום לעקוב בביתם אחרי רמות הסוכר בדם, ערכי לחצי הדם, רמות נוגדי הקרישה בדם ואפילו לבצע מבחני שינה בביתם, ולשתף את הרופא בתוצאות הבדיקות. באופן דומה, גם ברפואת העיניים חלה התקדמות מטאורית בשנים האחרונות וקיימות אפשרויות שונות לשתף את המטופלים במעקב אחרי מחלות העיניים שלהם.

טלה-רפואה (או טלה-מדיסין) מאפשרת לאבחן ולטפל בחולים מרחוק באמצעות טכנולוגיות חדשות, וכל זאת מבלי שהמטופל יצטרך לצאת מביתו. ברפואת עיניים, שימוש בטלה-רפואה יכול לעזור מאוד במעקב אחרי מטופלים עם ניוון מקולרי גילי (Age-Related Macular Degeneration, AMD).

זה שנים רבות השתמשו מטופלים עם ניוון מקולרי גילי בדף משובץ (אמסלר גריד) והתבקשו לבדוק אם הם רואים אזור מעוות או אזור בו יש חסר במשבצות. הופעה של אזור מעוות על פני דף המשבצות מהווה נורת אזהרה ובמקרה זה המטופל חייב להיבדק בדחיפות על מנת לשלול התקדמות של המחלה (הופעה של דימום או נוזל ברשתית). בדיקה זו קלה מאוד לביצוע בבית, אך היא מוגבלת על ידי מנגנונים מוחיים אשר גורמים ל״ישור״ קווים עקומים ולהתעלמות מחוסרים בתמונה, ועל כן הרגישות שלה נמוכה.

לאחרונה נעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות יותר לאבחון וניטור של ניוון מקולרי גילי. לדוגמה, אפליקציית mVT - myVision Track; Vital Art and Science אושרה לשימוש לאחרונה על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי. באמצעות מרשם רופא, המטופל יכול לעקוב מביתו אחרי שינויים משמעותיים בראייה הקשורים לניוון מקולרי גילי.

האפליקציה מציגה על פני המסך ארבעה עיגולים, כאשר אחד מתוכם מעט מעוות. במהלך מבחן זה, המטופל מתבקש ללחוץ על העיגול המעוות ביותר. בכל פעם שנבחר העיגול הנכון, העיוות במסך הבא קטן. אחרי תשובה נכונה בארבעה-חמישה מסכים, העיוות עשוי להיות כל כך קטן, שהמטופל יבחר בעיגול הלא נכון. ברגע שהמטופל אינו עונה נכונה, העיוות מתגבר עד שהמטופל רואה אותו שוב. אחרי כמה מחזורים, המבחן מסוגל לקבוע את העיוות הקטן ביותר שבו יכול להבחין המטופל שוב ושוב. כל שינוי בתוצאה הזאת בין שימוש אחד למשנהו יכול להעיד על שינוי בניוון המקולרי, והתראה על שינוי במצב המטופל תישלח לרופא המטפל.

מומלץ להשתמש באפליקציה פעמיים בשבוע במשך 2-3 דקות בכל עין. הרופא המטפל יכול לקבל את תוצאות הבדיקה בכל דרך בה יבחר – באתר, במייל או בטלפון. החיסרון של השימוש באפליקציה הוא שמידת השימוש בה איננה מנוטרת, ואין לה ולידציה במחקרים מבוקרים.

Paxos - DigiSight Technologies - הוא כלי המאפשר שיתוף פעולה של צוותים רפואיים בזמן אמת החל מהמפגש הראשון עם החולה. Paxos מאפשרת לחולים לבחון את הראייה שלהם בבית, כך שהרופאים יוכלו לעקוב אחרי השינויים בין ביקורים במרפאה. מידע אודות החולה, כולל תמונות וסרטונים, נשמר ומשותף עם הצוות המטפל. Paxos מציעה מספר מבחנים מאושרים קלינית, כמו בדיקת סנלן ולוח אמסלר, אך כמובן שלטכנולוגיה זו כל החסרונות של השימוש בלוח אמסלר.

תוכנת ForeseeHome - Notal Vision קיבלה גם היא את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי. התוכנה, שמצריכה מרשם רופא, מציעה מבחנים ביתיים לבדיקת הראייה. מכשיר ה-ForeseeHome מאפשר גילוי מוקדם של התקדמות ניוון מקולרי גילי ממצב ״יבש״ למצב ״רטוב״ שבו מופיע דימום או נוזל ברשתית.

יעילות המכשיר הוכחה במחקר קליני גדול שמומן על ידי המכונים הלאומיים לבריאות. במחקר זה נמצא כי הסבירות לאבחון התקדמות של המחלה למצב ״רטוב״ באמצעות התראה ממערכת ה-ForeseeHome היתה גבוהה פי 16 מאשר במהלך בדיקת מרפאה רגילה.

מערכת ForeseeHome כוללת את הצעד האחרון וההכרחי בתחום מעקב מרחוק אחר חולים – היא מאפשרת להקפיד על היענות המטופלים. תוצאות הבדיקה מועברות בזמן אמת, ועל כן קיימת האפשרות ליצור קשר עם המטופלים ולוודא שהם מקפידים להיבדק באופן קבוע - בחמישה מתוך כל שבעה ימים על פי המלצות היצרן.

נכון לשנת 2017, יותר משבעה מיליון מטופלים השתמשו בטכנולוגיות טלה-רפואה שמאפשרות מעקב מרחוק אחרי מצבם הבריאותי. ההערכות הן שבשנת 2021 מספרם יגיע ל-50.2 מיליון. בהינתן האפשרויות החדשות המאפשרות מעקב ביתי אחרי ניוון מקולרי גילי, ראוי שמטופלים הסובלים ממצב רפואי זה ייהנו גם הם מיתרונות הטכנולוגיות המאפשרות מעקב מרחוק.

נושאים קשורים:  טלה רפואה,  טלה מדיסין,  ניוון מקולי גילי,  רפואת עיניים,  תוכנת ForeseeHome - Notal Vision,  Paxos - DigiSight Technologies,  אפליקציית mVT
תגובות