חדשות

ניתוח מורכב ליישור גיבנת צווארית בוצע לראשונה ב"איכילוב"

במהלך הניתוח שנמשך 12 שעות נחשפו כל החוליות הצוואריות, שוחרר הקשר שבין החוליות, הוחדרו שתלי טיטניום בין החוליות להשגת מנח אידיאלי ובסיומו קובע הצוואר בברגים

ד"ר מורסי חשאן, אחראי שירות עיוותי עמוד שדרה במבוגרים. "לא צריך לנסוע לחו"ל". צילום: דוברות "איכילוב"

במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב בוצע לראשונה ניתוח ליישור גיבנת צווארית. עד כה הסובלים ממנה נאלצו לקבל את הטיפול זה בחו"ל.

על המטופל הראשון מסר בית החולים את הפרטים הבאים: תלמיד תיכון בן 17 ממרכז הארץ, שסבל בשלוש השנים האחרונות מכאבים קשים ומראש שמוט לכיוון בית החזה כתוצאה מגיבנת שהתפתחה בצווארו.

את הניתוח ביצע צוות מנתחי המערך הנוירוכירורגי ד"ר מורסי חשאן, האחראי על השירות לטיפול בעיוותי עמוד שדרה במבוגרים, יחד עם ד"ר צבי לידר, מנהל יחידת עמוד שדרה.

הניתוח המורכב מאחד שלושה ניתוחים שונים, הוא נמשך יותר מ-12 שעות ובמהלכו חשפו המנתחים את כל החוליות הצוואריות, שחררו את הקשר שבין החוליות, החדירו שתלי טיטניום בין החוליות להשגת מנח אידיאלי - ובסיום קיבעו, בעזרת ברגים, את הצוואר ליצירת מבנה שהוא הקרוב ביותר לנורמה.

"הניתוח כרוך בירידה של כ-50% בטווח התנועה הסיבובית של הצוואר, אלא שעל כך מפצה הגוף בתנועתיות של הכתפיים. למנותח לא נגרם נזק באיכות החיים שהושגה הודות לניתוח", הדגיש ד"ר לידר.

מיד בסיום הניתוח גם הוברר כי המטופל "גבה" בכמה סנטימטרים: צווארו וראשו חזרו למנח התקין, הוא אינו סובל עוד מכאבים ואמור לחזור לתפקוד מלא ובהדרגה לבית הספר.

ד"ר חשאן: "עד כה שלחו לחו"ל מנותחים הסובלים מבעיה דומה בצוואר. אני שמח שמעכשיו גם לתושבי ישראל יש מענה מקצועי לבעיה זו".

עד כ-69% מהאוכלוסיה בעולם סובלים מעיוותים בעמוד השדרה בטווחים שונים, ציין ד"ר חשאן. המלצת הרופאים היא להקדים ניתוח לטיפול בבעיה לשם השגת התוצאה הניתוחית הטובה ביותר האפשרית.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח ליישור גיבנת צווארית,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות
אנונימי/ת
07.05.2018, 11:18

איזה ילד גיבור ואמיץ!! שירגיש טוב!!!

אנונימי/ת
14.05.2018, 09:24

נהדר, כל הכבוד למנתחים לצוות ולאנשים המוכשרים.
עכשיו נותר רק למצוא מי יישר את הגיבנת שקוראים לה איכילוב ?

אנונימי/ת
05.06.2018, 13:20

כל הכבוד לרופאים.
הערה בעברית: גיבנת היא אישה שיש לה גבנוּן.
לגיבן ולגיבנת יש גבנון בגב.
ילד עם גיבנת בצוואר זה מקרה חמור של conjoined fetus.