בחזית הרפואה

קטנים מדי, גדולים מדי או אסימטריים? הפתרון לבני נוער עם עיוותים בחזה

אפשר להפסיק להתבייש - מרפאה חדשה להקטנות שד וטיפול באסימטריה במתבגרים נפתחה לאחרונה במחלקה לכירורגיה פלסטית

26.02.2018, 13:06

מאת ד"ר אודי ארד, מנהל תחום הקטנות שד ואסימטריה במתבגרים ובמבוגרים, המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת, מרכז רפואי תל אביב

המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי תל אביב פתחה לאחרונה מרפאה חדשה להקטנות שד ואסימטריה במתבגרים. זוהי מרפאה ייחודית מסוגה בישראל, שנועדה לתת מענה מקצועי ורב תחומי לבעיה יחסית שכיחה באוכלוסיה מיוחדת. את המרפאה מנהל ד"ר אודי ארד, רופא בכיר ביחידת השד וביחידת הילדים במחלקה לכירורגיה פלסטית, בעל ניסיון משולב של שתי התמחויות-על (fellowships) בניתוחי שד ובניתוחי ילדים (טורונטו, קנדה). המרפאה פועלת בתיאום עם רופאים ואנשי מקצוע מתחום האנדוקרינולוגיה, רפואת ילדים, כירורגית שד ופסיכולוגיה.

סוגיית הטיפול בבני נוער והאחריות הנלווית לו
ניתוחי חזה בבני ובבנות נוער הם נושא רגיש ומעורר מחלוקת בקרב הציבור הרחב והקהילה הרפואית. בשונה מניתוחים "קוסמטיים" אחרים שנחשבים לגיטימיים בגילאים צעירים (כגון הצמדת אוזניים, ניתוחי אף והסרת שומות), ניתוחי חזה בצעירים הם עדיין בגדר טאבו. ייתכן שההבדל נובע מהחשש שבני נוער אינם בוגרים מספיק כדי לקבל החלטות הקשורות לניתוחי חזה, שהם עלולים להיות מונעים ממניעים חברתיים ורגשיים בלתי הולמים, או שפשוט עדיין לא השלימו את התפתחותם הגופנית וניתוח עלול להיות מיותר ומזיק. חששות אלה תקפים כולם וצריכים להיות לנגד עיניו של כל רופא המטפל בצעירים. עם זאת, חשוב לזכור שבקרב אוכלוסיית הצעירים יש לא מעט נערים ונערות החיים עם עיוותים משמעותיים בחזה, שפוגעים מאוד באיכות חייהם ובהתפתחותם הרגשית והחברתית (ולכך הוכחות מדעיות).

מטופלים והורים רבים מדחיקים את הבעיה למשך שנים מתוך בושה, עד שמגיעים לטיפול בגילאי 30-20, לאחר שנים של סבל. חלקם פונה לטיפול כבר לקראת הגיוס לצה"ל בשל החשש מחשיפה במהלך השירות הצבאי.

ראשית, חשוב להדגיש שלכל המתבגרים יש חששות ושאלות בהקשר של התפתחות החזה: מדוע צד אחד גדול מהשני? האם זה בסדר שבנער מופיע גוש כואב רק בצד אחד? האם הפרשה מאזור העטרה בנערה היא תקינה? במרבית המקרים תופעות אלו הן חלק מהתפתחות תקינה של החזה והן מגיעות למצב של איזון עד סוף גיל ההתבגרות. מטרה חשובה של המרפאה היא לספק מידע ולהרגיע בכל הקשור להתפתחות הנורמלית של החזה.

יחד עם זאת, המטרה העיקרית של המרפאה היא לזהות בשלב מוקדם מתבגרים עם הפרעות החורגות ממסגרת התפתחות תקינה. במקרים אלה יש חשיבות לשלול גורמים כגון הפרעות הורמונליות, השפעות תרופתיות או גידולים. במרבית המקרים הגורם אינו ידוע, ואז ניתן לשקול תיקון ניתוחי בעיתוי נכון. העדיפות היא להמתין עם ניתוחים עד לאחר גמר התפתחות השד (גילאי 18-17), אולם במצבים מסוימים של בעיה תפקודית משמעותית (כגון חזה ענק בנערה), אפשר לטפל מוקדם יותר.

הפרעות השד העיקריות במתבגרים

חוסר התפתחות שדיים בצעירות (hypoplastic breasts) - הכוונה להיעדר חזה בכלל (חזה שטוח כמו בגבר). במרבית המקרים מדובר בגורם גנטי/משפחתי, אולם חשוב לשלול סיבות הורמונליות והתנהגותיות (כגון הפרעות אכילה). מטופלות אלו בדרך כלל מסתדרות יפה בתפקוד היומיומי בעזרת חזיות מרופדות, ועל כן אין דחיפות בטיפול ניתוחי עד לפחות גיל 18. הטיפול הניתוחי מבוסס על הגדלת חזה עם שתלי סיליקון. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעה. נשארות צלקות קטנות באורך כ-4 ס"מ בקפל התת שדי. מטופלות משתחררות כעבור יממה עם חזיית ספורט תומכת למשך 3 שבועות.

שדיים מפותחים ביתר (Juvenile hypertrophic breasts) - מצב זה עלול להיות מגביל מאוד עבור צעירות, שנמנעות פעמים רבות מפעילות גופנית כגון ספורט או ריקוד וסובלות מכאבי גב עד עקמות, פטרות ובעיות בהיגיינת העור. זאת, לצד הצקות חברתיות והימנעות מפעילות חברתית בסביבת ים או בריכה. מטופלות אלו עשויות להרוויח מאוד מניתוח הקטנת חזה. במצבים חמורים ניתן לנתח עוד טרם סיום גדילת השד, בידיעה שתיתכן עוד גדילה מסוימת גם לאחר הניתוח.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים וחצי. בניתוח מסירים עודפי עור ורקמת שד מהאזורים הכבדים של השד, בעיקר בחלקו התחתון והצידי. הפטמה והעטרה מורמות למיקום גבוה יותר. נותרות צלקות סביב העטרה ובחלקו התחתון של השד. ניתן להסיר בניתוח עד 4-3 ק"ג מהחזה. המטופלות משתחררות כעבור יממה עם חזיית ספורט תומכת למשך 3 שבועות.

אסימטריה ניכרת בין השדיים (Breast asymmetry) - חשוב להדגיש שאסימטריה בשד קיימת ביותר מ-80% מהנשים והיא בגדר הנורמה. אסימטריה ניכרת מוגדרת כהפרש של גודל אחד בחזייה (cup) או בהבדל משמעותי בצורת השד ובדופן בית החזה (צלעות ושרירים). במצבים אלה חשוב לשלול גורמים כגון גידולים (לרוב שפירים, כמו פיברואדנומה או ליפומה) או הפרעות התפתחות על רקע פציעות או צלקות קודמות. במקרים רבים קיימים הבדלים אנטומיים מבניים, כגון בית חזה שקוע או בולט (Pectus excavatum and carinatum) או שד צינורי (Tuberous breast).

מטופלת עם אסימטריה קשה (שד שמאל בלתי מפותח, ושד ימין בלתי מפותח וצינורי), תמונות לפני ואחרי ניתוח תיקון עם שתלים אנטומיים והרמת פיטמה ימין.

התיקונים הניתוחיים מגוונים ומשלבים שיטות של הגדלה עם שתלים (לרוב שתל בגודל וצורה שונה לכל צד) ולעתים קרובות הרמה או הקטנה של אחד השדיים. הצלחת הניתוח תלויה בהבנה של כלל המרכיבים התורמים לאסימטריה (הבדלים בין הצדדים ברמת הצלעות, רקמת השד, העור ומיקום הפטמה והעטרה) וכן בתכנון מדוקדק של ניתוח שיתקן כל אחד מהם. מטופלות משתחררות כעבור יממה עם חזיית ספורט תומכת למשך 3 שבועות.

מטופלת עם אסימטריה קשה (שד שמאל בלתי מפותח, ושד ימין בלתי מפותח וצינורי), תמונות לפני ואחרי ניתוח תיקון עם שתלים אנטומיים והרמת פיטמה ימין.

חזה מוגדל בגברים (Gynecomastia) - הסיבות לחזה מוגדל בנערים וגברים כוללות השמנת יתר, הפרעות הורמונליות, שימוש בתרופות שונות כולל סטרואידים אנאבוליים (ספורטאים), עישון קנביס ועוד. במרבית המקרים הסיבה איננה ידועה. נערים וגברים אלה חווים קשיים בתחום החברתי והאינטימי ונמנעים מפעילות גופנית. הטיפול כולל שלילת גורמים שניתנים למניעה, ובמקרה הצורך ביצוע ניתוח הקטנת חזה.

מטופל עם גניקומסטיה, תמונות לפני ואחרי ניתוח שאיבת שומן והסרת בלוטה בחתך תחת העטרה.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית וכולל שאיבת שומן של בלוטת השד והשומן העודף, תוך עיצוב החזה והדגשת השרירים. לעתים יש צורך בהסרת בלוטת השד ועודפי עור דרך חתך סביב העטרה, ואז נשארת צלקת עדינה בגבול העטרה. המטופלים משתחררים כעבור יממה עם אפודת לחץ למשך שבוע.

מרפאה עוטפת ומחזקת
אוכלוסיית המטופלים הצעירה דורשת התייחסות אחרת מזו של מטופלי חזה מבוגרים. ראשית, חשוב לקיים את השיחה והבדיקה הגופנית מתוך רגישות גדולה לבושה ולפחדים של המטופלים. עצם העובדה שהגיעו לבדיקה, ונחשפו בנושא יחסית אינטימי, מלמדת לרוב על מצוקה אמיתית. חובה להתרשם האם המוטיבציה לניתוח מגיעה מהמטופל עצמו או שמא מהוריו? האם הציפיות שלו מהניתוח סבירות והוא מבין את ההשלכות והסיבוכים האפשריים מניתוח (כגון צלקות, פגיעה אפשרית בהנקה וכו')? האם יש לו את הבגרות להתמודד ולשתף פעולה עם תהליך של ניתוח (כאבים, חבישות, מניעה מפעילות וכו')? לפיכך כל התהליך, משלב הייעוץ ועד שלב ההחלמה לאחר הניתוח, נעשה במסגרת של מרפאה עוטפת ומחזקת לצעירים ולמשפחותיהם. הטיפול מתבצע מול רופא אחד וצוות ייעודי, תוך שימוש בשיטות הניתוחיות המתקדמות ביותר בעולם.

מטופלת עם אסימטריה ושדיים צינוריים (טובורוטיים), תמונות לפני ואחרי ניתוח תיקון עם שתלים אנטומיים והרמת פיטמות.

נושאים קשורים:  בחזית הרפואה
תגובות
אנונימי/ת
19.03.2018, 08:40

כל מנתח פלסטי שעיסוקו העיקרי בכירורגיה אסתטית, מכיר, מנתח ומתקן את כל המצבים המופיעים בכתבתו של הדוקטור הנכבד אודי ארד. לצערי לא נשמעה בכתבה זו כל תגלית רפואית חדשה ואף לא שום תובנה רפואית או אחרת חדשה.
הכתבה כולה כאילו ולקוחה מאתר פרטי שיש בו טעם של פרסומת אישית.