בחזית הרפואה

מדויק, מהיר ואיכותי: הדמיה ב-EOS

קרינה נמוכה, אבחון טוב יותר, מהירות ודיוק בתמונת תלת מימד, הופכים את מערכת ההדמיה EOS למושלמת עבור ילדים עם מחלות ועיוותים של עמוד השדרה והגפיים

מערכת ההדמיה EOS בפעולה (צילום: "איכילוב")

ד"ר דרור עובדיה
מנהל המחלקה לאורתופדיה ילדים, בית חולים "דנה-דואק" לילדים
המרכז הרפואי תל אביב

מערכת ההדמיה EOS מבוססת על המצאה זוכת פרס נובל בפיזיקה בתחום מינון נמוך של חלקיקים. המערכת סורקת את החולה בעודו עומד או יושב ומאפשרת שחזור תלת מימדי של הצילומים. המערכת קולטת את הגפיים, עמוד השדרה או כל הגוף בסריקת רנטגן אחת בלבד, המבוצעת בו זמנית בשני מישורים ולאחר מכן מסוגלת לבצע אינטגרציה של שני המישורים ולשחזר את הסריקה לתמונה תלת מימדית. כל זאת באמצעות קרינה במינון נמוך במיוחד, ללא עיוותים ובזמן קצר.

עמדת שיקוף של מערכת ה EOS

מינון קרינה מופחת
יתרון משמעותי של מערכת ה-EOS הוא מינון הקרינה המופחת בשימוש בה. מערכת EOS פולטת קרינה במינון של עד פי 3-2 פחות מאשר רדיוגרפיה כללית ופי 20 פחות מאשר טומוגרפיה ממוחשבת (CT). בצילומי עמוד שדרה – עד 85% פחות קרינה מאשר ברדיוגרפיה ממוחשבת (CR) באיכות שווה או טובה יותר. בצילומי גפיים תחתונות ועמוד שדרה לכל אורכו, מינון הקרינה מופחת ב-50% מאשר ברדיוגרפיה ממוחשבת (DR). בבדיקות ציר ועיוותי מבנה של גפיים תחתונות מינון קרינה נמוך ב- 95% מאשר בטומוגרפיה ממוחשבת (CT). קיים גם פרוטוקול לביצוע בדיקה במינון אולטרה מופחת שבו מפחיתים את כל המינונים שצוינו לעיל פי עשרה.

הפחתת מינון הקרינה מועילה ומיטיבה במיוחד עם ילדים שצריכים לבצע צילומים חוזרים לעתים תכופות, כגון ילדים עם עיוותי עמוד שדרה דוגמת עקמת. בנוסף, המכשיר מפחית את זמן ביצוע הסריקה זמן הסריקה אורך כעשר עד 20 שניות.

אבחון טוב יותר ודיוק בתמונה
אחד מיתרונותיה הבולטים של מערכת ה-EOS הוא צילומי התלת מימד של ילדים בעמידה המאפשרים לרופא לראות בצורה מדויקת את עמוד השדרה ואת הגפיים התחתונות, וכן לראות את האינטראקציה בין המפרקים לשאר המערכת השלדית, ובפרט לעמוד השדרה, הירכיים והרגליים, כך שהרופא יכול להעריך את האיזון והיציבה ולבחון את העצמות, המפרקים והרצועות ממספר זוויות.

הדמיה מסוג זה מאפשרת לרופא לראות את כל אזורי הגוף בצילום אחד במקום לחבר יחד מספר תמונות וכן לראות בצורה מדויקת את מערכת השרירים והשלד - דבר הנחוץ לאבחנה ולתכנון הטיפול. בנוסף, טכנולוגיית
ה-EOS מספקת תמונות בגודל אמיתי, בקנה מידה 1:1, לתכנון כירורגי ולניטור מחלות עצם ומפרקים.

הכנה טובה לקראת ביצוע הניתוח
המערכת מאפשרת בנית מודל תלת מימדי ספציפי לחולה, המתווסף לחישובי תלת מימד אוטומטיים של אנטומיית החולה ובכך, מבטיחה תכנון ניתוח מדויק, המבוסס ומותאם לנתוניו הספציפיים של החולה.

שימושים בהדמיה מסוג EOS
מכשיר ה-EOS משמש בראש ובראשונה כדי להעריך מטופלים עם עיוותים ובעיות נוספות בעמוד השדרה, באגן, בירכיים, בברכיים ולכל אורך הגפיים תחתונות. כמו כן משמש המכשיר לביצוע אומדן אורך וזוויות של הגפיים התחתונות, סביב צירי פיתול של החוליות בעמוד השדרה או בעצמות הגפיים התחתונות, למדידת פרמטרים פיזיולוגיים של עמוד השדרה כגון קיפוזיס לורדוזיס, וכל הפרמטרים הקליניים האורתופדיים הרלוונטיים אשר מחושבים ונשמרים במערכת.

על פי מחקרים שבוצעו על עיוותים בעמוד השדרה, אחת המגבלות הידועות בהערכת העיוותים הנ"ל היא השימוש בהדמיה דו מימדית. עקמת אידיופתית ידועה כעיוות תלת מימדי של עמוד השדרה. צילומי עקמת שגרתיים לא מאפשרים הערכה מדויקת של המימד האקסיאלי (סיבוב החוליות) ולעתים קרובות גם ממעיטים בערכו של העיוות שנוצר במבנה גופי החוליות. מערכת ה-EOS, המאפשרת צילום בו זמני של שני מישורים וביצוע שחזור תלת מימדי בהמשך, מביאה לתוצאה של מדידות משופרות ולהבנה טובה יותר של העיוות התלת מימדי.

לסיכום, השיקוף באמצעות מערכת EOS מהיר יותר, מדויק יותר ובשל מינון הקרינה הנמוך, מהווה את האפשרות הטובה ביותר לביצוע מעקב אחרי ילדים עם מחלות ועיוותים של עמוד השדרה ו/או הגפיים, אשר מצריכים צילומים ומעקבים תכופים כדי לפקח על התקדמות המחלה.

נושאים קשורים:  בחזית הרפואה
תגובות
אנונימי/ת
03.09.2017, 12:35

יפה מאד,אבל עד כמה זה זמין בקהילה?ומה התיחסות של קופות להפניה לבדיקה ?