בחזית הרפואה

טיפול ממוקד

על טיפול ממוקד בגידולים נוירואנדוקריניים ועל רדיו-פרמקולוגיה ושירות ה-PRRT הניתן רק בשני מרכזים רפואיים בישראל, הדסה ואיכילוב

ד"ר רוית גבע, ד"ר אינה אוספובט, ד"ר אתי אושר, מר נתן שטראוס, פרופ' עינת אבן-ספיר
בית החולים איכילוב, המרכז הרפואי תל אביב

גידולים נוירואנדוקריניים נחשבים לנדירים אך שכיחותם עולה בשנים האחרונות. קבוצת גידולים זו מגוונת, רובם מתפתחים במערכת העיכול, אך הם יכולים להימצא גם באתרים אחרים, לדוגמה בריאה. מאפיין חשוב של קבוצת גידולים אלה הוא השונות הרבה ביניהם. כמה מהם גדלים באיטיות וכמעט שאינם שולחים גרורות, בעוד אחרים הם אלימים ביותר ובעלי מאפיינים של גידולים מסוג small cell carcinoma. כמה מהם מוגדרים כפונקציונליים וזאת כיוון שהם מפרישים הורמונים הגורמים לסימפטומים דוגמת שלשול, סומק בעור וצפצופים בדרכי נשימה, בעוד אחרים אינם פונקציונליים ואינם מפרישים הורמונים. מורכבותם של גידולים אלה יחד עם שכיחותם הנמוכה מחייבות התמחות מיוחדת בטיפול בהם. יתרה מזו, הטיפול מחייב שיתוף פעולה של צוות רב מקצועי שיוכל לתת מענה מקיף לבעיות החולה.

במרכז הרפואי תל אביב מטופלים חולים עם גידולים נוירואנדוקריניים על ידי צוות רב תחומי הכולל אונקולוגים, אנדוקרינולוגים, כירורגים, מומחי דימות ורפואה גרעינית וגסטרואנטרולוגים. כל ההחלטות המורכבות מתקבלות בישיבה של כל הצוות ולחולה מובטח כי יקבל את הטיפול המתאים ביותר לצרכיו. יתרה מזו, עבודת הצוות מאפשרת מתן של כל מגוון הטיפולים הקיים כיום, החל מניתוח, דרך טיפול אונקולוגי וכלה במחקרים קליניים מתקדמים ביותר.

רדיו-פרמקולוגיה ו-PRRT
אחד החידושים החשובים בטיפול בגידולים נוירואנדוקריניים בשנים האחרונות הוא היכולת לתת טיפול ממוקד לגידול ביעילות רבה, תוך הפחתה ניכרת של תופעות לוואי. הטיפול מתבסס על תכונה חשובה מאוד של רבים מהגידולים - ביטוי של הקולטן לסומטוסטטין על פני התא הסרטני, כפי שמתבטא על פי קליטה ב ga67-somatostatin. אנחנו משתמשים בתכונה זו ומזריקים לחולה סומטוסטטין המחובר לאיזוטופ רדיואקטיבי. באופן זה, מולקולת הסומטוסטטין מכוונת את האיזוטופ ישירות אל תאי הסרטן, כמו כן, החומר הרדיואקטיבי פולט קרינת בטא הגורמת להרס מקומי בלבד וכך נמנע כמעט לחלוטין נזק לרקמות בריאות. גישה זו של מתן טיפול קרינתי כתרופה מכוונת לגידול נקראת רדיו-פרמקולוגיה, והטיפול הספציפי נקרא PRRT - Peptide Receptor Radionuclide Therapy. אנו משתמשים באיזוטופ לוטיציום 177 (LutetiumDotatate177). במחקר בשם Netter study שפורסם לאחרונה נמצא כי הטיפול האריך את משך הזמן להתקדמות המחלה, שיפר את איכות החיים ואת יכולת התפקוד והפחית את התסמינים בחולים עם גידולים נוירואנדוקריניים גרורתיים. כמו כן נמצא כי אכן מדובר בטיפול בטוח המלווה בתופעות לוואי קלות יחסית.

מתן טיפול זה דורש מעורבות של מספר צוותי טיפול ובהם רפואה גרעינית, מכון הקרינה, המכון האנדוקרינולוגי והמחלקה האונקולוגית והוא מבוצע כיום בישראל בשני מרכזים בלבד, הדסה ואיכילוב.

נושאים קשורים:  בחזית הרפואה
תגובות