חדשות

"איכילוב": שירות חדש מציע בדיקת התאמה לטיפולים אימונו-תרפיים לחולי סרטן

לדברי מנהל השירות ד"ר גלעד ויינר, בית החולים הוא "היחיד בישראל ובין הראשונים בעולם שהוסמך לבצע את הצביעה ל-PDL-1", הקשורה ליעילות הטיפול האימונותרפי

ד"ר גלעד ויינר, , מנהל המעבדה לפתולוגיה מולקולרית ב"איכילוב" (צילום: "איכילוב")

המרכז הרפואי "איכילוב" בתל-אביב הודיע אתמול (א') על פתיחת שירות רפואי חדש, שבו מוצעת בדיקות לשם התאמה אישית של טיפולים אימונותרפיים לחולי סרטן.הבדיקה החדשה נועדה לזהות חולים שהטיפול האימונותרפי עשוי להביא לתגובה יעילה יותר ולשרידות גבוהה יותר עבורם.

ד"ר גלעד ויינר, מנהל המעבדה לפתולוגיה מולקולרית, מסר כי המרכז הרפואי "איכילוב" הוא כיום "היחיד בישראל ובין הראשונים בעולם שהוסמך לבצע את בדיקה זאת". ד"ר ויינר ינהל את השירות. הוא פתולוג המתמחה בדיקות מולקולריות חדשניות.

ד"ר גלעד ויינר, , מנהל המעבדה לפתולוגיה מולקולרית ב"איכילוב", והמכשור המשמש לבדיקה החדשה (צילום: "איכילוב")

ד"ר גלעד ויינר, , מנהל המעבדה לפתולוגיה מולקולרית ב"איכילוב", והמכשור המשמש לבדיקה החדשה (צילום: "איכילוב")

"איכילוב" הוסמך עתה רשמית לבצע את הצביעה ל-PDL-1 המומלצת על-ידי ה-FDA, לאחר הכשרה מיוחדת של צוות המעבדה

הטיפול האימונותרפי, הדגיש ד"ר ויינר, "הוא בגדר מהפכה בטיפול בחולי סרטן. בשיטה זאת מפעילים את המערכת החיסונית כנגד תאי הסרטן -והמערכת החיסונית היא זו שמחסלת את הגידול הממאיר". הטיפול מתאים רק לחלק מהחולים ורק לחלק מהגידולים.

בתחום סרטן הריאה אישר באחרונה ה-FDA את הטיפול בתרופה האימונותרפית קיטרודה (pembrolizumab) אולם רק לחולים שהגידול שלהם קשור לחלבון PDL-1. בגידולים רבים הולך ומצטבר מידע המצביע על כך שהחלבון מנבא היטב את יעילות הטיפול: ככל שביטוי החלבון גבוה יותר, הסיכוי לתגובה טובה - עולה.

ד"ר ויינר ציין, כי איכילוב הוסמך עתה רשמית לבצע את הצביעה ל-PDL-1 המומלצת על-ידי ה-FDA, וזאת לאחר הכשרה מיוחדת של צוות המעבדה ולאחר שהמעבדה עמדה בשורה של בדיקות ומבחנים מחמירים ביותר. הצביעה מתבצעת בעזרת מכשור טכנולוגי מתקדם הכולל רובוט שהובא במיוחד לשם כך מדנמרק.

הטיפול האונקולוגי מותאם אישית. בעזרת צביעה ל-PDL-1 יכול האונקולוג להתאים טוב יותר את הטיפול האימונותרפי לחולה הספציפי וגם לנסות ולהציע לחולה להשתתף במחקרים קליניים.

פרופ’ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב, הוסיף: "זוהי הבדיקה היחידה של PDL-1 שעלייה האונקולוגים יכולים לסמוך לצורך החלטה אם להעניק את הטיפול בתרופה קיטרודה. באיכילוב מבוצעים מחקרים רבים שבהם נבדקת יעילות הטיפול האימונותרפי נגד מגוון של גידולים, ובהם סרטן השד, גידולים בדרכי העיכול ואחרים".

בית החולים מסר כי על המטופל להביא למכון הפתולוגי דוגמית גידול ("בלוק רקמה") שהתקבלה מביופסיה או מניתוח שעבר. אין צורך בדגימה חדשה, גם דגימה קודמת מספיקה, בתנאי שנותר מספיק חומר ביולוגי לביצוע הצביעה החדשה. הבדיקה עצמה איננה נמצאת עתה בסל הבריאות. עלותה כ-2,000 שקל.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב,  טיפול אימונותרפי,  סרטן,  צביעה,  ריצוף,  אימונותרפיה,  חלבון PDL-1,  פרופ' עידו וולף
תגובות